Jak odpowiednio myć okna aluminiowe?

N

Nie ulega wątpliwości, że większe okna to więcej światła w domu. Duże okna to również aktualny trend w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Bryły nowoczesnych budynków, bardzo często uwzględniają ogromne przeszklenia, które w niektórych przypadkach osiągają rozmiary nawet 12m szerokości. Duże przeszklenie umieszczone w dolnej części budynków jest aktualnie jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań, zarówno w przypadku budynków mieszkalnych (połączenie wnętrza budynku z tarasem lub ogrodem), jak i budynków o charakterze komercyjnym. W celu uzyskania dużej powierzchni przeszklenia, często stosowane są również okna przesuwne.

 

Ramy aluminiowe

Z uwagi na swoje właściwości, aluminium jest najczęściej wykorzystywanym materiałem dla ram dużych okien. Mniejsza waga, sztywniejsza konstrukcja oraz większa wytrzymałość ram aluminiowych pozwalają tworzyć okna o bardzo dużych gabarytach.

Dodatkowym atutem jest również możliwość zastosowania cieńszych ram (niż PV)C, uzyskując tym samym jeszcze więcej naturalnego światła w pomieszczeniu oraz efektowny, nowoczesny wygląd.

Mycie dużych okien

Należy pamiętać, iż w przypadku dużych okien PVC, które stanowią znaczą część fasady budynku, wszelkie zabrudzenia stają się nieco bardziej widoczne. Konieczne jest zatem regularne mycie zarówno samych ram okiennych jak i przeszkleń.

Mycie powierzchni szyb, jest zabiegiem mało skomplikowanym i nie wymagającym większych umiejętności. Jednak w przypadku ram aluminiowych, aby zachować ich pierwotny, wspaniały wygląd należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Mycie ram okien aluminiowych malowanych proszkowo

Podstawową zaletą wyboru okien z ramą aluminiową jest bez wątpienia ich bardzo wysoka wytrzymałość. Odpowiednio konserwowane ramy aluminiowe nigdy nie będą wymagały ponownego malowania. W przeciwieństwie do ram drewnianych, ramy aluminiowe malowane proszkowo, są znacznie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Farba okna malowanego proszkowo wykonana jest w taki sposób, aby przetrwała żywotność okna. Czyszczenie ram wymaga minimalnego wysiłku. Nie jest wymagane również stosowanie specjalistycznych środków. Warto pamiętać, iż podczas mycia pod żadnym względem nie należy używać środków żrących. Ramy aluminiowe są wrażliwe na środki o kwaśnym odczynie oraz na takie, których składnikiem jest rozpuszczalnik. Do czyszczenia nie należy również stosować materiałów ściernych – te zaś mogą bardzo poważnie uszkodzić ramę okna. Dodatkowym obowiązkiem posiadacza dużych aluminiowych okien jest regularne wycieranie z nich kurzu i brudu. Substancje chemiczne będące częścią spalin samochodowych i dymu kominowego mogą przyczynić się do korodowania i zniszczenia ramy.

Codzienna pielęgnacja

Do regularnego czyszczenia aluminiowych okien zdecydowanie wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń.

Namoczoną w wodzie z dodatkiem jednego z tych ogólnodostępnych specyfików ściereczką można myć okna bez większego wysiłku. Gdy uda się już doprowadzić powierzchnię do oczekiwanego stanu wystarczy wytrzeć ją do sucha.

W przypadku nieco większych zabrudzeń, które trudno zmyć, można wykorzystać również inne środki czystości. Niekiedy w tym celu wykorzystywane są preparaty do czyszczenia i konserwacji karoserii samochodu. Ich skład jest bezpieczny dla lakieru i nie zawiera mocnych, żrących substancji. Na rynku dostępnych jest również kilka innych, bardzo dobrych środków przeznaczonych do czyszczenia aluminium.

 

Napisz komentarz
DO GÓRY